We're pleased to present the programme for Board Excellence in Housing Conference 2020. Explore the agenda below or download it as a PDF.

8:30am

Registration and refreshments

Duration: All day

9:10am

Early doors sessions (optional - please select one option)

Duration: 40 minutes

Location: Globe 3

Speaker:

  • Angela Ward

    Angela Ward
    RSM UK

Chair:

  • Peter Howard

    Peter Howard
    RSM and Lead Social Housing Audit Committee forum

Duration: 40 minutes

Location: Globe 2

Speaker:

  • Rina Goldenburg Lynch

    Rina Goldenburg Lynch
    Voice at the Table

Chair:

  • Patricia McCabe

    Patricia McCabe
    emh group

10:00am

Chair’s opening remarks

Duration: 10 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Chair:

  • Lord Bob Kerslake

    Lord Bob Kerslake
    Peabody Trust and Peabody South East

10:10am

Duration: 50 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speakers:

  • Mark Goodridge

    Mark Goodridge
    Parkinson's UK

  • Debbie Roche

    Debbie Roche
    Plymouth Community Homes

  • Diana Warwick

    Diana Warwick
    National Housing Federation

11:00am

Duration: 40 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speaker:

  • Richard Mullender

    Richard Mullender
    Scotland Yard

11:40am

Duration: 30 minutes

12:10pm

Spotlight on (please select one option)

Duration: 40 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speakers:

  • Dave Richmond

    Dave Richmond
    Hull City Council

  • Councillor Paul Smith

    Councillor Paul Smith
    Bristol City Council

  • Tony Stacey

    Tony Stacey
    South Yorkshire Housing Association

Chair:

  • Simon Nunn

    Simon Nunn
    National Housing Federation

Duration: 40 minutes

Location: Ballroom 3 - level 2

Speakers:

  • Bronwen Rapley

    Bronwen Rapley
    Onward Homes

  • Bob Walder

    Bob Walder
    Saffron Housing Trust

Chair:

  • Phil Morgan

    Phil Morgan

Duration: 40 minutes

Location: Globe 3 - level 1

Speakers:

  • Peace Ayiku-Nartey

    Peace Ayiku-Nartey
    Phoenix Community Housing

  • Anne McGurk

    Anne McGurk
    Phoenix Community Housing

Chair:

  • Rhys Moore

    Rhys Moore
    National Housing Federation

S16 Leading a culture of safety (NEW SESSION)

Duration: 40 minutes

Location: Globe 2 - level 1

Speakers:

  • Sue Sutton
    Salix Homes

  • Grainne Heselwood

    Grainne Heselwood
    Salix Homes

Chair:

  • Victoria Moffett

    Victoria Moffett
    National Housing Federation

12:50pm

Networking lunch with optional sessions running during the break

Duration: 1 hour

Location: Globe 1 - level 1

Duration: 1 hour

Location: Globe 2 - level 1

Speaker:

  • Take Stock Exchange
    Take Stock Exchange

Chair:

  • John Giesen

    John Giesen
    TPAS

1:50pm

Breakout sessions – please select one option:

Duration: 50 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speaker:

  • Fiona MacGregor

    Fiona MacGregor
    Social Housing Regulator

Chair:

  • Paul Bayly

    Paul Bayly
    National Housing Federation

Duration: 50 minutes

Location: Ballroom 3 - level 2

Speaker:

  • Shruti Bhargava

    Shruti Bhargava
    Unity Housing

Chair:

  • Patricia McCabe

    Patricia McCabe
    emh group

Duration: 50 minutes

Location: Globe 3 - level 1

Speaker:

  • Laurice Ponting

    Laurice Ponting
    HouseMark

Chair:

  • Maureen Hopcroft

    Maureen Hopcroft
    Women's Pioneer

Duration: 50 minutes

Location: Globe 2 - level 1

Speaker:

  • Wayne Morris

    Wayne Morris
    Yarlington

Chair:

  • Sarah Finnegan

    Sarah Finnegan
    National Housing Federation

2:45pm

Breakout sessions and roundtables - please select one option

Duration: 45 minutes

Location: Ballroom 3 - level 2

Chairs:

  • Alex Marsh

    Alex Marsh
    University of Bristol

  • Joanne Tilley

    Joanne Tilley
    EMH Group

  • Paul Bayly

    Paul Bayly
    National Housing Federation

  • Sara Thomson

    Sara Thomson
    Bromford Housing Group

Duration: 45 minutes

Location: Globe 2 - level 1

Chairs:

  • Jackie Jacob

    Jackie Jacob
    Homes England

  • Robert Pert
    Savills

  • Clare Paredes

    Clare Paredes
    National Housing Federation

  • Caroline Miller
    North River Alliance

Duration: 45 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speakers:

  • Dr David Walker

    Dr David Walker
    Wythenshawe Community Housing Group and Bishop of Manchester

  • Helen Lennon

    Helen Lennon
    Connect Housing

Chair:

  • Katie Teasdale

    Katie Teasdale
    National Housing Federation

Duration: 45 minutes

Location: Globe 3 - level 1

Speakers:

  • Angela Gascoigne

    Angela Gascoigne
    SHAL Housing

  • Mark Stuart

    Mark Stuart
    SHAL Housing

  • Raife West

    Raife West
    Havant Housing Association

Chair:

  • Helen Greig

    Helen Greig
    National Housing Federation

3:30pm

Duration: 35 minutes

4:05pm

Duration: 40 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speakers:

  • David Cowans

    David Cowans
    Places for People

  • Kate Henderson

    Kate Henderson
    National Housing Federation

  • Claire Kober

    Claire Kober
    Pinnacle Group

  • Mark Lloyd

    Mark Lloyd
    LGA

4:45pm

Duration: 40 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speaker:

  • Sarah Wilkinson

    Sarah Wilkinson
    NHS Digital

5:25pm

Chair’s closing remarks

Duration: 10 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speaker:

  • Lord Bob Kerslake

    Lord Bob Kerslake
    Peabody Trust and Peabody South East

6:00pm

Drinks reception and fireside chat with

Duration: 1 hour

Speaker:

  • Stephen Hammond MP

    Stephen Hammond MP
    Department of Health and Social Care

Chair:

  • Rhys Moore

    Rhys Moore
    National Housing Federation

7:00pm

Duration: 2 hours

Location: Main Conference Room - level 1

8:30am

Registration and refreshments

Duration: All day

8:30am

Early doors sessions (optional - please select one option)

Duration: 45 minutes

Location: Globe 3 - level 1

Speaker:

  • Paul Bayly

    Paul Bayly
    National Housing Federation

Duration: 45 minutes

Location: Globe 2 - level 1

Speakers:

  • Jon Sparkes

    Jon Sparkes
    Crisis

  • Greg Beales

    Greg Beales
    Shelter

9:25am

Chair’s opening remarks

Duration: 5 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speaker:

  • Lord Bob Kerslake

    Lord Bob Kerslake
    Peabody Trust and Peabody South East

9:30am

Duration: 40 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speakers:

  • Richard Lupo

    Richard Lupo
    Suss Housing

  • Helen Greig

    Helen Greig
    National Housing Federation

  • Rick Hartwig
    The Institution of Engineering and Technology

10:15am

Duration: 55 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speakers:

  • Trevor Williams

    Trevor Williams
    Chairman, Institute of Economic Affairs, Shadow Monetary Policy Committee

  • George Parker

    George Parker
    The Financial Times

11:10am

Duration: 20 minutes

11:30am

Breakout sessions and roundtables - please select one option

Duration: 45 minutes

Location: Ballroom 3 - level 2

Chairs:

  • Helen Greig

    Helen Greig
    National Housing Federation

  • Alison Inman

    Alison Inman
    Saffron Housing Trust and Colne Housing Society

  • Guddy Helevuo-Burnet

    Guddy Helevuo-Burnet
    Peabody

Duration: 45 minutes

Location: Globe 2 - level 1

Chairs:

  • Debbie Roche

    Debbie Roche
    Plymouth Community Homes

  • David Procter

    David Procter
    Together Housing Group

  • Paul Hassan

    Paul Hassan
    United Communities

  • Katie Teasdale

    Katie Teasdale
    National Housing Federation

Duration: 45 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speakers:

  • Valerie Oldfield

    Valerie Oldfield
    Tenant Advisory Panel

  • Fiona MacGregor

    Fiona MacGregor
    Social Housing Regulator

  • Graham Burgess
    Torus

Chair:

  • Catherine Ryder

    Catherine Ryder
    National Housing Federation

Duration: 45 minutes

Location: Globe 3 - level 1

Speakers:

  • Mark Lewis

    Mark Lewis
    Trent and Dove

  • Nicky Wilden

    Nicky Wilden
    Origin Housing

Chair:

  • Gordon Perry

    Gordon Perry
    Trafford Housing Trust and Broadacres Housing Association

12:15pm

Networking lunch with an optional session running during the break

Duration: 1 hour

Location: Globe 1 - level 1

Duration: 1 hour

Location: Globe 2 - level 1

Speaker:

  • Take Stock Exchange
    Take Stock Exchange

Chair:

  • John Giesen

    John Giesen
    TPAS

1:15pm

Breakout sessions – please select one option:

Duration: 45 minutes

Location: Ballroom 3 - level 2

Speaker:

  • Kelsey Walker

    Kelsey Walker
    Savills

Chair:

  • Paul Bayly

    Paul Bayly
    National Housing Federation

Duration: 45 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speakers:

  • Richard Gleave

    Richard Gleave
    Public Health England

  • Domini Gunn-Peim

    Domini Gunn-Peim
    CIH Consultancy

Chair:

  • Brian Aird

    Brian Aird
    Westward Housing Group

Location: Globe 3 - level 1

Speakers:

  • David Edwards

    David Edwards
    PA Housing

  • Helen White
    Taff Housing Association

Chair:

  • Alison Inman

    Alison Inman
    Saffron Housing Trust and Colne Housing Society

Duration: 45 minutes

Location: Globe 2 - level 1

Speaker:

  • Wayne Morris

    Wayne Morris
    Yarlington

2:05pm

Duration: 50 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speakers:

  • Judith Common

    Judith Common
    Believe Housing

  • Angela Lockwood

    Angela Lockwood
    North Star Housing Group

  • Liz Potter

    Liz Potter
    Housing 21

  • Diana Warwick

    Diana Warwick
    National Housing Federation

2:55pm

Chair’s closing remarks

Duration: 5 minutes

Location: Main Conference Room - level 1

Speaker:

  • Lord Bob Kerslake

    Lord Bob Kerslake
    Peabody Trust and Peabody South East